Executive Board

President
Rory Gill (CUPE Local 709)
cupeabpresident@gmail.com
General VP North
Lise Bettac (CUPE Local 417)
cupe.ab.north.gvp@gmail.com
General VP South
Elizabeth Bonk Richards (CUPE Local 4731)
cupe.ab.south.gvp@gmail.com
Treasurer
Elaine Moore (CUPE Local 2545)
cupeabtreasurer@gmail.com
Recording Secretary
John Vradenburgh (CUPE Local 474)
cupe.alberta.secretary@gmail.com

Diversity Vice President                                Bukola Abiona (CUPE Local 8)

Young Worker Vice President                       Tiffany Out (CUPE Local 8)

 

Area Vice Presidents

Calgary                                                           Troy Killam (CUPE Local 40)

Edmonton                                                      Lee-Ann Kalen (CUPE Local 1099)

North East                                                      Joyce Baker (CUPE Local 1606)

North West                                                     Sheila Stewart (CUPE Local 1357)

Red Deer                                                        Brenda Reid (CUPE Local 4733)

Peace River                                                    Randy Wald (CUPE Local 787)

Fort McMurray                                               Elaine Bambridge (CUPE Local 2545)

Medicine Hat                                                 Sam Ferrier (CUPE Local 46)

Lethbridge                                                     Liselotte Frijet-Poulseon (CUPE Local 70)

 

Alternate Area Vice Presidents

Edmonton                                                      Jagdishwar Singh (CUPE Local 474)

Calgary                                                           Sasha Wallis (CUPE Local 38)

North East                                                      Mary Morin (CUPE Local 2550)

North West                                                    Vacant

Peace River                                                    Vacant

Lethbridge                                                     Lawrence Silver (CUPE Local 408)

Fort McMurray                                               Danielle Danis (CUPE Local 2559)

Red Deer                                                        Joan Keough (CUPE Local 838)

Medicine Hat                                                 Jason Fenske (CUPE Local 46)

 

Trustees

Trustee – 1 year                                              Taralyn Scott (CUPE Local 417)

Trustee – 2 year                                              Lise Comeau (CUPE Local 2157)

Trustee – 3 year                                              Inderjit Gakhal (CUPE Local 1158)